Oficjalna strona

Związku Zawodowego "Kodeks"

Pozostałe aktualności:

08 listopada 2023
Od 1 stycznia 2024 r. członkowie związków zawodowych będą mogli odliczyć od swojego rocznego dochodu już nie 500 zł, jak
07 listopada 2023
Jakie konsekwencje niesie za sobą zawarcie umowy zlecenie zamiast umowy o pracę? Powodem, dla którego pracodawcy wybierają formę umowy zlecenia
07 listopada 2023
Minimalna w 2024 roku zrośnie o 58 zł? W myśl ostatniego projektu poświęconego wzrostowi minimalnej pensji w 2024 roku zakłada

→Więcej aktualności

17 listopada wchodzą ważne przepisy. Nowy obowiązek pracodawców

07 listopada 2023

W Dzienniku Ustaw ogłoszono zmienione rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 16 listopada zmienią się przepisy dotyczące pracy przy komputerze.

Pracodawcy mają sześć miesięcy na dostosowanie się do nowych regulacji.

Jedną z bardziej istotnych zmian jest dopisanie do przepisów, na których podstawie pracodawca jest zobowiązany pracującym przy komputerze „zapewnić okulary” zgodnie ze wskazaniami lekarza, podobnego obowiązku dotyczącego szkieł kontaktowych.

Nad zmianami aktu wykonawczego do Kodeksu Pracy Ministerstwo Pracy, Polityki Społecznej i Rodziny pracowało od maja br. Uzgodniona treść zmian rozporządzenia pojawiła się 18 października, a opublikowana została 2 listopada. Od tego dnia musi minąć 14 dni, by zmiany weszły w życie. Z regulacji wynika, że pracodawcy będą musieli się do nich dostosować w ciągu pół roku.

W projekcie rozporządzenia dodano również m.in. odnośnik informującego, że rozporządzenie wdraża w zakresie swojej regulacji dyrektywę Rady 90/270/EWG z dnia 29 maja 1990 r. w sprawie minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy pracy z urządzeniami wyposażonymi w monitory ekranowe.

Oficjalna strona

Związku Zawodowego "Kodeks"