Oficjalna strona

Związku Zawodowego "Kodeks"

Pozostałe aktualności:

08 listopada 2023
Od 1 stycznia 2024 r. członkowie związków zawodowych będą mogli odliczyć od swojego rocznego dochodu już nie 500 zł, jak
07 listopada 2023
Minimalna w 2024 roku zrośnie o 58 zł? W myśl ostatniego projektu poświęconego wzrostowi minimalnej pensji w 2024 roku zakłada
07 listopada 2023
W Dzienniku Ustaw ogłoszono zmienione rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych

→Więcej aktualności

Nowelizacja dotyczącego płacy minimalnej. To tylko 58 zł brutto?

07 listopada 2023

Minimalna w 2024 roku zrośnie o 58 zł?

W myśl ostatniego projektu poświęconego wzrostowi minimalnej pensji w 2024 roku zakłada się, że minimalna pensja w styczniu brutto wynosić będzie aż 4242 zł. Jednocześnie jednak ten sam projekt zakłada, że od lipca 2024 roku wynosić będzie ona 4300 zł brutto. to oznacza, że w ciągu pół roku stawka ta wzrośnie o zaledwie 58 zł. Zdaniem związków zawodowych jest to sytuacja nie do przyjęcia.

Czy rząd popełnił błąd w wyliczeniach?

Zdaniem "Dziennika Gazeta Prawna" związki zawodowe uważają, że rząd popełnił błąd w swoich wyliczeniach. Dla związkowców ważne jest to, aby skala podwyższenia minimalnego wynagrodzenia oparta była o wskaźnik wzrostu PKB

Na czym polega problem?

W 2023 roku dwukrotnie wzrosła płaca minimalna. Mamy wiec dwie kwoty: 3490 zł brutto ze stycznia i 3600 złotych brutto z lipca. W teorii każda z tych liczb może stanowić podstawę do wyliczenia kolejnego wzrostu minimalnej pensji. Zdaniem związkowców obecne propozycje podwyżki w lipcu 2024 roku są stanowczo zbyt niskie.

Kwestia interpretacji?

Norbert Kusiak z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych twierdzi, że spór opiera się na różnej interpretacji przepisów. W jeden sposób odczytują je związkowcy, a w inny strona rządowa. Źródło cytowane przez "DGP" zaznacza, że jest szansa, iż rząd przebije swoje propozycje, aby uniknąć sporu ze związkami zawodowymi. Jeśli rząd nie spełni oczekiwań związków zawodowych, te zapowiadają domaganie się ekspertyzy prawnej Rady Dialogu Społecznego.

Pomysł związkowców krytykują pracodawcy

Postulaty związkowców nie podobają się pracodawcom. Twierdzą oni, że wzrost minimalnego wynagrodzenia jedynie potęguje trudności związane z wychodzeniem z wysokiej inflacji.

Oficjalna strona

Związku Zawodowego "Kodeks"